Виконком Федерації баскетболу України одноголосно затвердив головних тренерів молодіжних збірних України, які виступатимуть влітку 2025 року на чемпіонатах Європи.
Нагадаємо, чоловіча молодіжна збірна України U-20 минулого літа під керівництвом Валерія Плеханова стала другою на чемпіонаті Європи у Дивізіоні B, чим гарантувала повернення до елітного Дивізіону А, який пройде в грецькому Іракліоні. Валерій Плеханов залишиться на чолі молодіжної збірної і саме він готуватиме команду до виступу в еліті.
Решта збірних гратимуть в Дивізіоні В.
Дмитро Забірченко цього літа очолить збірну U-18. Кадетську збірну U-16 готуватиме до чемпіонату Європи Олег Шевченко, виконувачем обов’язків тренера збірної U-15 (юнаки 2010 року народження) призначено Володимира Решетника.
Головний тренер національної жіночої збірної України Євген Мурзін цього літа очолить молодіжну жіночу збірну U-20. Його асистент в національній команді Інна Кочубей буде тренувати юніорську збірну U-18, головним тренером кадетської збірної U-16 став Валерій Жартун, а в.о. збірної U-15 затверджено Ларису Єщенко.
Після затвердження тренерів прес-служба ФБУ поспілкувалася з головою комісії збірних команд України Віталієм Чернієм, який розповів про вибір наставників для збірних цього літа.
– Перше, що треба відзначити – підбір кандидатів для молодіжних збірних розпочався ще влітку минулого року, коли ми навіть по ходу чемпіонатів Європи дивилися та думали, як готуватись у майбутньому.
Є об’єктивні та суб’єктивні причини того, хто був у переліку кандидатів у збірні, але важливими критеріями є якість спеціаліста, його рівень, компетентність та те, що він може дати команді. Для нас важливо, щоб гравці показували результат, але водночас росли, як баскетболісти.
– Прокоментуйте вибір тренерів для чоловічих збірних.
– Другий рік молодіжну збірну U-20 у хлопців очолюватиме Валерій Плеханов. Своєю роботою та результатом він має право продовжити роботу з цією віковою групою, тим більше, що багато хлопців залишається, плюс у 2023 році він очолював збірну цього віку на чемпіонаті Європи U-18. У нього йде процес послідовності тренувального процесу.
Його кандидатура була першою в списку. Після закінчення чемпіонату Європи минулого року ми зізвонилися з ним і вже тоді він висловив бажання продовжити роботу зі збірною.
Юнацьку збірну U-18 очолить Дмитро Забірченко. Кандидатура цього тренера в мене завжди у пріоритеті, тому що його робота з молоддю та бажання розвиватися захоплює. І гравці позитивно про нього відгукуються, і він розкриває великий їх діапазон можливостей.
Дмитро сам собою максималіст, яким був під час ігрової кар’єри і переніс це у тренерську роботу. Я не беру до уваги результати минулого року його збірної U-16, там були причини такого виступу, але його фаховість у мене не викликає сумніву.
Збірну U-16 на чемпіонат Європи готуватиме Олег Шевченко. Він працює із цією віковою групою третій рік у рамках “проекту U-14”. Він моніторить кандидатів у команду, він постійно у процесі.
Ця збірна у 2023 році грала на Slovenia Ball, другий сезон грає в ЄЮБЛ і якраз у лютому будуть матчі. Гравці максимально обкатуються, щоб до літа був конкретний список баскетболістів, які боротимуться за місце у складі.
– У жіночих збірних залишились Євген Мурзін та Інна Кочубей, але вони “помінялись” збірними….
– Жіноча молодіжна збірна нами розглядається як етап переходу до національної збірної, і вони вже зараз мають готуватися до вимог, які до них будуть у національній команді. Тож збірну очолить тренер національної збірної Євген Мурзін. Частина дівчат, які будуть влітку у молодіжній збірній, працювала з ним минулого літа у збірній U-18, і він брав участь у підготовці збірної U-20, допомагаючи Інні Кочубей. Тому, знаючи потенціал дівчат і цієї збірної, він готовий досягати результату. Його компетентність та підхід до підготовки гравців був дуже важливим критерієм.
Інна Кочубей продемонструвала якісну роботу минулого літа і тренерська рада вирішила довірити їй юнацьку збірну, щоб вона як один із тренерів національної збірної знову таки знайомила гравчинь з вимогами головної жіночої команди. Це буде програмна підготовка до цього чемпіонату Європи та до наступних виступів за збірні. З одного боку, цей вік як перехідний до дорослого баскетболу, але важливо вже зараз закласти фундамент на майбутнє.
По збірній U-16 у нас було два кандидати, було обговорення і Виконком вирішив призначити тренером Валерія Жартуна. Його робота з молодшим віком спонукала до того, що він зможе впоратися. Я не можу сказати, що ця збірна зірок, з багатьох причин ми багато що втратили у підготовці та розвитку цієї збірної і нам потрібно їх направити в русло багатогранного розвитку. У результаті Виконком прийшов до думки, що Валерій Жартун може допомогти дівчаткам зробити цей крок у розвитку. Насправді у цій збірній є цікаві гравці, які при правильній роботі та відношенні можуть вирости у хороших баскетболісток.
– В збірних U-15 Виконком проголосував за тренерів з приставкою “виконувача обов’язків”. Чому це було зроблено?
– Це особисто моя ініціатива не призначати зараз повноцінних тренерів. Ці дві збірні через фінансові причини, ситуацію в країні не збиралися з 14 років і вперше були зібрані лише минулого літа. Дівчата провели трохи більше ігор та спарингів, але все одно ми ще придивляємось до тренерів. Ми знаємо їхню роботу з дітьми на рівні чемпіонів України, але збірна – це інше, тут ми дивимося на дрібниці – якість роботи, на їхнє розуміння гри, взаємини з гравцями, з тренерами та те, що вони можуть на цьому етапі дати гравцям. Тому поки “в.о.”, а там будемо дивитись.
– Повернемось до тренерів збірних, які влітку гратимуть на чемпіонатах Європи. Вибором асистентів будуть займатись виключно головні тренери чи ФБУ буде на це впливати?
– Думаю, ми спільно будемо дивитись на це питання. Рекомендації будуть. Думаю, право вибору одного помічника – прерогатива головного тренера, а далі спілкуватимемося.
Відкрию невелику таємницю, що підхід до роботи тренерів та підготовки до чемпіонату Європи ми мінятимемо. Після Виконкому я вже зв’язався з тренерами та сказав, що у лютому вже чекаю від них попередні плани підготовки збірних, списки кандидатів у збірні, склад тренерського штабу. Все це обговорюватиметься колегіально, коригуватиметься чи буде схвалено, і потім буде затвердження роботи, списків гравців та тренерів, щоб це не було в останній момент.
– Чи ведеться вже робота з пошуком суперників для контрольних матчів молодіжних збірних?
– Робота в цьому напрямі почалася знову ж таки ще минулого літа. Ми моніторимо турніри, які є, в яких могли би прийняти участь. Але ситуація така, що топові збірні розписують свої спаринги, турніри на два-три роки. Вони на крок попереду. Чому нам це важко робити? По-перше, збірні дивізіону А не дуже хочуть грати зі збірними Дивізіону В, де ми грали. З ними гра можлива лише на особистих відносинах. Наразі, коли молодіжна чоловіча збірна піднялася до еліти, то вести переговори стало трохи простіше.
Робота ведеться, є напрацювання, але все набуватиме якогось вигляду після того, як ми побачимо плани підготовки від тренерів, будемо з ними говорити. Плани та побажання головних тренерів щодо суперників звичайно враховуватимуться.
– В минулому році ми з Вами говорили, що є бажання вибудувати “піраміду збірних”, які гратимуть в одному стилі. В жіночому баскетболі ця робота прозора за рахунок того, що головний тренер і його асистент очолюють молодіжні збірні. У чоловіків відбулась зміна головного тренера. Чи спілкувались або можливо плануєте з цього приводу спілкуватись з Айнарсом Багатскісом?
– З Айнарсом Багатскісом ми поки що не спілкувалися, оскільки мене попросили до лютневих матчів збірної не чіпати його, дати час. Але в мене буде з ним розмова, ми обов’язково говоритимемо на цю тему.
Під час попередньої роботи головним тренером, знаю, він мав бажання вибудувати єдину роботу збірних, цю вертикаль. Ми обов’язково говоритимемо, буде діалог, десь дискусія. Я донесу до нього наші напрацювання до сьогоднішнього моменту і послухаємо його думку, яку буде враховано.
– І останнє питання: в лютому національні збірні чекають вирішальні матчі відборів на чемпіонати Європи. Які у Вас очікування від ігор?
– Щодо жіночої збірної ми вже знаємо попередній список і як сказав Євген Мурзін у своєму інтерв’ю, що якщо всі приїдуть без травм, то цілком реально здобути дві перемоги і бажано зробити це впевнено. А далі вже починається математика і гадати зараз – це справа невдячна.
Що стосується чоловічої збірної, то зміна тренера, зі свого досвіду, може вплинути як позитивно, так і негативно. Тут дві сторони медалі. На цьому етапі тут те саме питання – чи вдасться тренерам зібрати оптимальний склад, який вони хочуть бачити. І чи зможе Айнарс налаштувати гравців на перемогу у цих іграх. Я сподіваюся, що він зможе це зробити, адже він знає більшість гравців і підхід до них. Але знову ж таки треба пам’ятати, що не все залежить від збірної України.
Я сподіваюся, що тренери та гравці зроблять все від них залежне для виходу на чемпіонати Європи. Їх професіоналізм не викликає сумнівів, але погано, що ми залежимо ще від когось, а не тільки від себе.