Днями Виконком Федерації Баскетболу України ухвалив рішення щодо покарання гравців, які без поважної причини не прибудуть у розташування Національної збірної України. Відтепер гравцю за таке рішення загрожує відсторонення від баскетболу до двох років.
Зокрема, у разі систематичного (2 та більше разів) невиправданого неприбуття гравця на виклик ФБУ для проходження медичного обстеження та/або участі в тренувальних й інших заходах з підготовки до змагань та/або в міжнародних офіційних змаганнях у складі збірної команди України, окрім зазначених в цій частині санкцій, до гравця може бути застосована санкція у вигляді дискваліфікації (заборони здійснювати будь-яку діяльність, пов’язану з баскетболом, зокрема адміністративну, спортивну та ін.) терміном від 1 до 2 років.
Це рішення Виконкому для сайту ФБУ прокоментував генеральний секретар Федерації баскетболу України Володимир Драбіковський.
– Рішення Виконкому викликало великий резонанс в баскетбольному середовищі. Чим викликано рішення про запровадження санкцій до гравців, які відмовляються від виклику до збірної?
– По-перше, варто зауважити, що у нас завжди були санкції з цього приводу. Вони були не такі жорсткі як зараз, але вони були, як до гравців, так і до клубів, і ніколи федарація за свою історію не запроваджувала таких санкцій. Але зараз змінились часи і змінилась ситуація в Україні. Сьогодні наша країна знаходиться у стані війни і кожен з нас має робити все, щоб наблизити нашу перемогу. Кожен на своєму фронті має робити максимально все, що від нього залежить.
Наші хлопці та дтвчата захищають країну в окопах, а спортсмен-збірник має захищати честь українського прапора. Переважна більшість наших гравців це прекрасно розуміюті і живуть цією ідеєю. Однак є і ті, яким потрібно зробити надзусилля аби приїхати зіграти за збірну. Ось саме це не є нормальним! Якщо є такі випадки, то про таких людей має знати українська спільнота і розуміти яких “героїв” ми виховали, а точнішге не довиховали. Ми дуже сподіваємося, що таких випадків у найближчий час не буде і нам не доведеться застосовувати санкції. Водночас, у нас є гіркий досвід літнього вікна чоловічої збірної, де дехто з тих, хто міг допомогти команді, відвернувся від неї.
– Цю тему піднімав уже у своєму коментарі Михайло Бродський після матчів Олімпійської пре-кваліфікації, коли він висловив сподівання, що турнір в Стамбулі змусить декого задуматись. Комусь з гравців варто вже переживати з приводу рішення Виконкому?
– Хочу сказати, що за останній рік були випадки, коли гравці не з’являлись у розташування національної збірної з різних причин. Ми в кожному випадку розбирались, розмовляли і поки ні до кого ніяких санкцій не застосовували. Але ми дуже стурбовані, що у такий непростий для України час дехто відривається від наших реалій.
Справді така проблема є, і не лише в чоловічій збірній, а й в жіночій. І Михайло Бродський, коли спілкувався президентом ФІБА-Європа Хорхе Гарбахосою, обговорив це питання. І якраз Гарбахоса розповів, що в Іспанії в законі про спорт прописано, що до спортсмена, який не з’являється до збірної (у всіх видах спорту), може застосовуватись дискваліфікація на два роки. І така норма діє не лише в Іспанії.
До речі, є така практика і в Україні. Наприклад у Федерація волейболу України, а я тісно спілкуюсь з президентом Михайлом Мельником, який мені підтвердив, що у волейболі давно за таке є дискваліфікація, та не даються таким гравцям міжнародні трансфери. Але там в європеській організації дещо інші регламентні вимоги до трансферів.
– Не завжди приїзд в збірну залежить лише від бажання гравці. Наприклад, НБА не відпустить баскетболіста грати за збірну посеред сезону. Чи буде це вважатись поважною причиною?
– Ми розуміємо, що НБА не відпускає своїх гравців на матчі під час регулярного сезону, але це питання врегульовано ФІБА. До цих гравців у нас немає претензій, але коли у них є можливість, вони повинні приїхати в збірну, скажімо на літні вікна чи на збори. Але ці ж хлопці могли б іншим допомогти Україні’. Якщо ти виступаєш у НБА і не можеш приїхати у збірну, візьми і перерахуй певну суму коштів на ЗСУ, зроби це публічно, підбадьорь інших, не відмовчуйся, будь ласка! Я ще раз повторюсь, кожен з українців зараз має працювати на своєму фронті. Не можеш вийти на майданчик – допоможи ЗСУ, наблизь нашу перемогу!
Взагалі, ми завжди з розумінням ставимося до проблем гравців, ми знаємо, що непросто грати закордоном, нести тягар і відповідальність легіонера. І кожен конкретний випадок – особливий. Завжди керівництво ФБУ, тренери збірної з розумінням до цього ставляться. Але не треба спекулювати на цьому.
Гравець може бути травмований, у нього можуть бути інші проблеми, але якщо прийшов виклик до збірної – будь ласка, поясни. Не може бути такого, що мені тренер клубу сказав не їхати і я не приїхав – це не нормально. У випадку травми гравець теж повинен приїхати до збірної, пройти медобстеження, щоб лікарі збірної провели обстеження та зробили висновок наскільки усе серйозно.
ФБУ не хоче вбити кар’єру гравця. Ні в якому випадку. Для нас важливо, щоб гравець грав, розвивався, прогресував і показував хороший баскетбол на міжнародному рівні, але якщо такі люди є і вони відмовляються грати за прапор збірної і прапор України, то напевно ми маємо озвучити їх ім’я громадськості і вжити заходів. Країна має знати “своїх героїв”.
– Санкції, і зокрема можлива дискваліфікація, поширюється на змагання під егідою ФБУ?
– Дискваліфікація поширюється на внутрішні змагання, але застосовуючи санкції до спортсменів, ми будемо повідомляти про це ФІБА та Національні федерації країн, а також ЗМІ. Чи захочуть федерації працювати з такими гравцями? Велике питання… Та навіть, якщо це так буде, гравець не зможе отримати від ФБУ більше нічого, ми його просто не будемо помічати, доки він не відбуде дискваліфікацію. А її відбути потрібно, якщо він звісно хоче себе пов’язувати з українським баскетболом, чи повертатися в український чемпіонат, або догравати свою кар’єру в Україні.
Але мені б хотілось, щоб насправді це питання на цьому ми закрили і, щоб ми не розглядали жодного випадку неприїзду до збірної без причини.
Грати за свою країну, де ти народився, вивчився, подорослішав і став особистістю – це велика честь і в мирний час, а зараз тим більше. Коли ті, з ким ти ріс чи перетинався, з ким ти перетинався разом на одному майданчику пішли зі зброєю в руках захищати рідну землю, то і ти зобов’язаний не повертатись спиною до своєї країни.
В інших видах спорту є випадки, коли спортсмен тільки но був на передовій, а вже їде на чемпіонат України й виграє його. Це надихає. Надихає і приклад нашого воїна та гравця Суперліги – Павла Глушко, який вночі відбиває ракетні атаки, а вже вдень, якщо у нього є така можливість, виступає за свій “Старий Луцьк”.
Ще раз повторюсь, переважна більшість українськиїх збірників – патріоти! Ну і не варто забувати, що гра за збірну – це великий шанс, щоб підняти індивідуальний рейтинг. І коли твоя збірна потравляє на чемпіонат Європи, то це вітрина, це можливість показати себе і отримати кращий контракт на наступний сезон. Але це звичайно на других ролях. На першому плані має бути патріотизм.
Как-то смешно слышать аргументы типа где-то в Испании в законе о спорте такое прописано … или в волейболе что-то подобное. Это всё сопли.
В украинском баскетболе есть какие либо легитимные и законные механизмы таких наказаний помимо ссылок на Испанию? Есть, может быть, какие-то контракты у ФБУ с игроками сборной, в которых всё это юридически прописано? Может, есть что-то подобное в документах ФИБА? Или опять всё по понятиям?
Я вовсе не оправдываю наплевательское отношение некоторых игроков к играм в сборной. Это отдельный разговор. Но и федерация, я думаю, должна в своих решениях опираться прежде всего на закон, регламент, контракты … а не на эмоции и позывы патриотизма.
И ещё. Раз мы уже говорим о патриотизме, хотел спросить (я действительно не в курсе), а где наш президент? Он в Украине? Или его фронт по-прежнему в Италии?
Это с какого перепугу ?! Каждый в праве решать сам что и как ему делать .
Ви уважно читаєте матеріал? Там написано, що 2/3 пропуск без поважних причин. Тобто спорсмен таким чином демонструє неповагу до країни в якій він виріс. Ніхто нікого не буде дискваліфікувати через пропуск одного вікна, чи матчу.