Видання The Ukrainian Weekly, яке виходить із 1933 року та інформує про успіхи українців для діаспори США, два тижні тому опублікувало історію Катерини Коваль, першокурсниці “Нотр Дам Файтінг Айріш”.
….
Для багатьох спортсменів спорт є притулком від проблем, тривог і стресу повсякденного життя. Для Катерини (Кейт) Коваль думки про війну на батьківщині тимчасово припиняються, коли вона на баскетбольному майданчику. Центрова з ростом 6 футів 5 емігрувала з України в 2021 році, щоб займатися спортом у надії отримати коледж і, можливо, професійну кар’єру.
Її перший рік далеко від дому був важким після вторгнення Росії в лютому 2022 року. Зараз це трохи краще, оскільки її мати, Наталія, живе в Канаді, і двоє її братів – Микола (24) і Олексій (16) – відвідують школу в США. Проте батько Олександр залишається в Києві, працює фармацевтом і допомагає охороняти свій район. Бабуся також повернулася в Україну, не бажаючи кидати життя позаду і переїжджати на чужину.
Коваль потрапив до Лютеранської середньої школи Лонг-Айленд у Бруквіллі, штат Нью-Йорк, віддавши перевагу спокою Лонг-Айленду, а не метушні Нью-Йорка.
Баскетбол був не першим коханням Коваля. Вона почала займатися балетом, але її батько змусив займатися баскетболом. Допомогло те, що вона завжди була найвищою дівчиною, і вона швидко впоралася з цим і подумала, що це легко. Її балетна підготовка помітна в спритній роботі ніг Коваль, яка дозволяє їй активно рухатися на паркеті.
Вона ідеально вписалася в старшу школу, розквітла в пост-гравця № 1 у середній школі в країні. Рішення приїхати до Америки заради вищого рівня конкуренції та кращих можливостей отримати пропозиції виявилося мудрим.
Її трирічний досвід навчання в американській середній школі багато чому навчив її, у тому числі розвинув сильну розумову стійкість і здоровий погляд на життя. Вона отримала звання найкращого гравця року Gatorade у Нью-Йорку в сезоні 2022-2023, а як старшу спортсменку її назвали All-American McDonald’s і SLAM All-American як гравця № 5 у країні .
Після школи на неї претендували імениті програми Луїзіани (LSU), Стенфорда та Нотр Дама. Зрештою, вона вибрала Університет Нотр-Дам під керівництвом Ніеля Айві.
Її успіх на баскетбольному майданчику не вирішив проблем Коваль поза майданчиком. Вона все ще хвилюється за свою сім’ю в Україні, звикає до нової культури і їй важко вивчити англійську. Вона щодня намагається телефонувати татові.
Зв’язок Коваль із рідною землею залишається міцним. Вона продовжує представляти Україну на міжнародній арені, виступаючи за національну збірну майже шість років. У 2021 році вона набирала в середньому 26 очок і робила 14 підбирань на турнірі FIBA U-16 European Challengers.
Її відданість представляти свою батьківщину є більшою, ніж просто баскетбол – це її можливість повернутися додому, побачити свою родину та друзів і відчути гордість, одягнувшись у національні кольори України – синьо-жовті. Вона каже, що це зовсім інше відчуття – грати за свою країну з державним прапором на грудях і своїм ім’ям на спині футболки України.
Виклику для Коваля додала російська-українська війна. Наскільки важко було хвилюватися за батька, бабусю та друзів, з якими вона виросла, війна також є для неї натхненням йти далі та постійно вдосконалюватися. Це служить додатковою мотивацією, оскільки вона прагне грати в баскетбол, не забуваючи про те, як їй пощастило бути в Америці, відвідувати школу, ходити в спортзал, працювати над світлим майбутнім.
Нотр-Дам звик приймати до своїх студентів міжнародних спортсменів. На останніх літніх Олімпійських іграх у Парижі школа направила на Ігри 17 спортсменів, шість із яких представляли п’ять інших країн, окрім Сполучених Штатів. Поєднання науки та легкої атлетики робить Нотр-Дам світовим брендом.
Коваль зізналася, що обрала “Файтін Айріш” не лише для навчання, а й тому, що сподівається на шанс виграти національний чемпіонат у рамках потужної студентської баскетбольної програми.
У день підписання контрактів тренер Айві розповів про своє нове поповнення та її потенційний вплив на команду як першокурсника.
“Вона вміла, універсальна та надзвичайно конкурентоспроможна. Кейт має здатність ставити блоки, але також може виходити й кидати з периметра. Її чудова передача, дуже високий IQ і моторика ідеально доповнять наш стиль гри та індивідуальність. Вплив, який вона зробить на нашу програму, буде миттєвим і масштабним“, – сказала тренерка.
Відразу Коваль увійшла до стартової п’ятірки. Її присутність у фарбі та здатність рухатися ще більше додає сил програмі, яка і так входить до десятки найкращих. “Файтін айріш” шукали домінантну особу у фарбі, чого не вистачало протягом кількох сезонів.
Це може бути важким становищем для молодої першокурсниці, хоча Коваль поводиться дуже доросло для свого віку. Звичайно, на її дорослішання вплинула війна на батьківщині, коли вона була за тисячі миль звідси.
У восьми іграх сезону 2024-2025 Коваль набирає в середньому 7,9 очка, 9,1 підбирання та вражаючі 3,9 блок-шота за 29,5 хвилини за гру.