Польська федерація баскетболу, а також федерації країн Балтії та Північних країн вислали на адресу ФІБА Європи офіційного листа з заявою щодо неприпустимості допуску росії та білорусі до змагань, а їх представників до керівних структур.
Нагадаємо, нещодавно у Києві відбулась зустріч президента Федерації баскетболу України Михайла Бродського, міністра молоді та спорту України Вадима Гутцайта та президента федерації баскетболу Латвії Раймондса Вейоніса. Однією з важливих тем на зустрічі було недопущення представників країн-агресорів до участі в керівних структурах і різноманітних програмах ФІБА, підтримки українських позицій та відстоювання демократії у європейському суспільстві, про що зокрема йдеться у листі.
Під листом підписались президенти федерацій баскетболу Данії, Естонії, Фінляндії, Ісландії, Латвії, Литви, Норвегії, Польщі та Швеції.
“Військова агресія росії та її найближчого союзника білорусі проти суверенної держави Україна триває вже більше року. Частина території України окупована і там гинуть не лише військовослужбовці, а й мирні жителі, завдається величезна шкода цивільній інфраструктурі, значна частина українського народу позбавлена своїх домівок, а спортивне життя на цих територіях паралізоване.
Для того, щоб припинити злочинну війну, дуже важливо не лише фінансово та матеріально підтримувати Україну і її збройні сили, але також надсилати чіткий сигнал міжнародному співтовариству, що жорстока військова агресія є неприпустимою. Це не слід розглядати як неприємний побічний ефект мирного життя в країнах, які не знаходяться в безпосередній зоні конфлікту.
У відповідь на агресію Міжнародна федерація баскетболу (FIBA) та її європейський підрозділ (FIBA Europe) усунули збірні країн-агресорів від міжнародних турнірів. Однак склалося враження, що з продовженням війни позиція FIBA стала менш принциповою. А участь представників росії та білорусі в керівних структурах і різноманітних програмах ФІБА допускаються. Ми вважаємо, що така толерантність свідчить про нерозуміння того, як працює система спорту в росії і білорусі, а також як спорт використовується в політичних цілях як у внутрішній, так і в зовнішній політиці в цих країнах.
Зусилля ФІБА та інших міжнародних спортивних організацій посилатися на цінності і права людини мають добрі наміри, але на практиці в цих країнах вони оцінюються як примирення міжнародної спільноти з політичною реальністю – фактично узаконює практику військової агресії.
Лицемірними словами про “спорт поза політикою” прикривається відсутність принципової позиції та повне нерозуміння факту, що агресія росії та білорусі загрожує не лише Україні, а й демократії в Європі та світі.
Ми, коаліція 9 країн, закликаємо до дотримання етичних норм цивілізованого світу, солідарності з українським народом і до вирішення наступних ситуацій:
1) домогтися усунення представників росії та білорусі від участі в програмах ФІБА (WiLead, FECC тощо), за винятком випадків, коли конкретний представник публічно та недвозначно висловив засудження військової агресії та не пов’язаний з військовими чи репресивними структурами росії та білорусі;
2) домогтися необрання представників росії та ьілорусі до Ради та комісій на виборах керівництва ФІБА-Європа;
3) не допустити повернення російських і білоруських команд на міжнародні змагання під егідою ФІБА;
4) у випадку, якщо керівництво FIBA та FIBA Europe проігнорує нашу спільну позицію, ми запрошуємо інші федерації приєднатися до бачення нашої коаліції та відкликати своїх представників від участі в програмах FIBA (WiLead, FECC, тощо)”