Головні єврокубкові досягнення клубного українського баскетболу

Головні єврокубкові досягнення клубного українського баскетболу 1 - basket.com.ua

Сезон в європейському клубному баскетболі поступово йде до свого завершення. В більшості чемпіонатах ідуть ігри плейоф, а в єврокубках вже дійшло до вирішальних матчів – у Кубку Європи ФІБА ми вже знаємо ім’я переможця, у Єврокубку – пару фіналістів, а у Євролізі учасників Фіналу чотирьох. Сьогодні, 6 травня, розпочинається Фінал чотирьох в Лізі чемпіонів і вже за два дні ми будемо знати переможця цього сезону.

Цей розіграш Ліги чемпіонів українські вболівальники запам’ятають – у нас були всі шанси побачити у Фіналі чотирьох нашу команду. Серед чотирьох фіналістів – з двома наш чемпіон Прометей грав і робив це успішно: у Людвігсбурга один раз виграв, з Тенеріфе двічі зіграв на рівних. Як мінімум місце в четверть фіналі Прометея було більш ніж реальним, але і так наразі ми маємо найкращий виступ української команди у історії Ліги чемпіонів.

Згадуємо інші яскраві виступи українських команд у баскетбольних єврокубках:

Сезон 2004/05 – БК Київ у Кубку Виклику

В історії українського баскетболу були два фінали, коли наші клуби були близькі до перемоги. Вперше це сталось у сезоні 2004/05 у Кубку виклику, який тоді вважався третім за силою турніром Європи. Був близьким до виграшу турніру БК Київ з Ламаром Гріром, Лончаром, Янулісом і Лебедевим.

Головні єврокубкові досягнення клубного українського баскетболу 3 - basket.com.ua

На першому етапі кияни пропустили вперед себе лише Фенербахче, обійшовши УНІКС, Німбурк, Хапоель Галілея, ЦСКА Софію та Работнічкі. Далі були впевнені перемоги над французьким Расінгом, Іроні Нагарія та вихід у Фінал Чотирьох, де спершу був взятий реванш у Фенербахче 88:72, а потім була поразка у фіналі від Динамо СПб 74:85, хоча за півтори хвилини до кінця киянам вдалось скоротити відставання до 6 очок. В наступному сезоні ці команди знову вийдуть до Фіналу чотирьох і зустрінуться в матчі за бронзу, де виграють вже кияни.

Сезон 2006/07 – Азовмаш у Кубку Виклику

У 2005 році Азовмаш мав непогані шанси зіграти у Фіналі чотирьох, але був зупинений російським Динамо, яке потів виграло у фіналі у Києва. За два роки маріупольці вже самі грали у фіналі з командою Ель-Аміна, Байрамовіча, Ліаделіса, Ліщука та Раєвського.

На першому етапі вони стали другими, обійшовши турецький Банвіт та угорський Атомерому. Далі була перемога у другому груповому етапі в компанії х московським Динамо, Рігою та грецьким Мароуссі, а в четвертьфіналі Азовмаш в трьох матчах в серії з рахунком 2:1 переграв кіпрський АЕЛ.

В Фіналі чотирьох Азовмаш спершу в неймовірному матчі переграв Віртус Болонью 74:73, а згодом програв Жіроні 72:79.

Сезон 2013/14 – Будівельник у Євролізі

Головні єврокубкові досягнення клубного українського баскетболу 5 - basket.com.ua

 

Зараз це виглядає чимось неймовірним, але тоді український клуб грав у Євролізі. Це було напередодні домашнього Євробаскету-2015, але війна відібрала у нас і право прийняти чемпіонат Європи, і можливість побачити український клуб у найсильнішому клубному турнірі Європі.

Назвати успішним той сезон для команди Айнарса Багатскіса у євро кубках важко – 2 перемоги в 10 матчах і останнє місце в групі з Барселоною, ЦСКА (обидві команди в тому сезоні зіграли у Фіналі чотирьох), Фенербахче, Нантером і Партизаном. З останніми двома Будівельник і боровся за четверте місце в групі, але не виконав завдання попри деякі яскраві моменти.

Тоді війна відібрала у нас шанс бачити український клуб у Євролізі. Сподіваємось, що перемога у війні з росією наблизить нас до повернення на той рівень.

Сезон 2012/13 – Будівельник у Єврокубку

А сезону у Євролізі передував успішний виступ у Єврокубку сезоном до того. Блискуча команда з лідером Малькомом Дилейні, який увійшов до першої символічної збірної турніру, а також запам’ятався рекордними на той час 38 очками у плейоф (проти Більбао в домашньому матчі – зараз це другий результат в історії турніру).

Головні єврокубкові досягнення клубного українського баскетболу 7 - basket.com.ua

Киянам десь пощастило з сіткою. На першому етапі серед суперників були чеський Німбург Ронена Гінзбурга, Хапоель Єрусалим та литовський Рудупіс – 4 перемоги в 6 іграх і перше місце в групі. Далі серед суперників чорногорська Будучность, турецький Банвіт і російський Труфм – і знову перше місце в групі з 4 перемогами в 6 матчах.

В четвертьфіналі Будівельник зіграв з Санкт-Петербуржським Спартаком, якого після виїзної поразки 72:83 дома розгромив 73:56 і пройшов далі. В півфіналі був іспанський Більбао, який двічі переміг киян, зупинивши їх ходу.

Сезон 2013/14 – Хімік у Єврокубку

За підсумками сезону в Єврокубку Хімік назвали “амбіційним новачком”. Команда в єдиному своєму сезоні на такому рівні дійшла до 1/8 фіналу. На першому груповому етапі южненці зайняли друге місце з 6 перемогами в 10 іграх, обійшовши турецьку Анкару, ПАОК, Будучность і угорський Альба Фехервар. А на другому етапі позаду Хіміка залишились сербські Раднічки та французький Страсбург і лише в 1/8 фіналу ще одна зустріч з Анкарою виявилась завершальною – хоча перший матч українська команда виграла 75:71, але у другій грі поступилась 60:72.

Сезон 2015/16 – Хімік у Кубку Європи ФІБА

Незважаючи на війну в Україні, наступного успішного результату українських клубів у Європі довелось чекати недовго – через два роки чемпіон України Хімік заявився до першого розіграшу Кубку Європи ФІБА, який за рангом став четвертим клубним турніром Європи.

Южненська команда спершу виграла всі шість матчів першого етапу, де грала з естонським Тарту Уліколь, литовським Ювентусом та кіпрською ЕТА. На другому етапі в групі з тим же Ювентусом, бельгійським Монсом та датським Баккен Беарз Хімік став другим з 4 перемогами у 6 іграх. Після цього Хімік переграв 2:1 у серії 1/8 фіналу плейоф румунську Енергію, а ось в четверть фіналі за крок до фіналу чотирьох українців зупинив французький Елан Шалон 94:115 та 79:83.

Сезон 2019/20 – Київ-Баскет у Кубку Європи ФІБА

Повторити досягнення Хіміка вдалось Київ-Баскету лише за чотири роки. Столична команда на першому етапі виграла групу з іншим українським клубом Дніпром, Цмокі-Мінск та Левскі, одержавши 4 перемоги у 6 матчах. Далі знову з 4 перемогами у 6 матчах Київ-Баскет став другим у групі з Вентспілсом, угорським Егіс Кормендом та Ландстеде Хаммерс. А ось у чвертьфіналі українську команду зупинила турецька Каршияка – 71:89 та 67:88.

Сезон 2021/22 – Прометей у Лізі чемпіонів

Головні єврокубкові досягнення клубного українського баскетболу 9 - basket.com.ua

Нинішній сезон дав сподівання на нові успіхи українського клубного баскетболу. У Кубку Європи ФІБА Київ-Баскет був близький до повторення свого та всеукраїнського кращого результату в цьому турнірі, але епідемія коронавірусу та хвилювання легіонерів щодо можливої війни з росією завадили команді Айнарса Багатскіса вийти з другого групового етапу.

А ось у третьому за рівнем турнірі Європи – у Лізі чемпіонів – чемпіон України Прометей до початку війни встиг вперше в історії нашого баскетболу пройти кваліфікацію, вийти з третього місця з групи на першому етапі (маючи в суперниках дві команди, які дойдуть до Фіналу чотирьох цього сезону), обійшовши італійське Динамо Сассарі. У другому груповому етапі команда Ронена Гінзбурга виграла два матчі з двох до війни, уже після початку повномасштабного вторгнення Прометей програв румунському Клужу і знявся з турніру, хоча вихід з групи при нормальній ситуації був би більш ніж реальним.

Сподіваємось, що війна в Україні скоро завершиться і наші клуби вже в наступному сезоні зможуть покращити успіхи нашого клубного баскетболу, а поки готуємось насолоджуватись вирішальними матчами єврокубкового баскетбольного сезону.

0

Автор публікації

Офлайн 5 днів

vodolaz

128
Коментарі: 6Публікації: 7696

Одна думка про “Головні єврокубкові досягнення клубного українського баскетболу

  1. Владимир Житомирский сказав:

    А вот всё же самый важный момент, связанный с выдающимся личным достижением игрока и всей украинской команды на евроарене, о котором почему-то забыли. Речь о харьковском ТИИТе и Александре Лохманчуке.
    Это был второй европоход в Кубке Корача. В стартовом раунде ТИИТ встречался с македонской «Струмицей». Уступив 75:97, ТИИТ сохранял лишь теоретические шансы на выход в следующий раунд. Но дома харьковчане сделали почти невозможное, обыграв соперников 103:68. Соперник по второму раунду – французский «Гравелин» – из-за финансовых трудностей снялся с соревнований, что позволило ТИИТу стать единственным представителем постсоветского пространства в третьем раунде еврокубков сезона-1993/94. На этой стадии харьковчане встретились с грозной испанской «Сарагосой», в составе которой выделялись игрок сборной Сербии, 218-сантиметровый Зоран Йованович, американский снайпер Джон Тернер, проведший предыдущий сезон в «Хьюстон Рокетс», а также сборник Испании Фернандо Арсега. В первой встрече на выезде ТИИТ уступил – 77:106. Шансы на выход в следующий раунд были невысоки. В ответном матче команды играли за свой престиж.

    «Это была фантастическая по накалу страстей встреча, – говорит Тимофей Безрук. – Первую половину мы проиграли с разницей в девять очков. Зато во второй половине действовали очень неистово и вырвали победу – 112:110. В этом матче отметил бы двух игроков. Николай Кофанов (сын Виктора Кофанова) блестяще справился с опекой Арсеги. Противостояние этих игроков было очень жестким и завершилось настоящей дракой. Николай, уступая опытному сопернику в росте (192 см против 206 см), благодаря желанию и самоотдаче заставил соперника ошибаться, не давал ему даже сантиметра свободного пространства. В итоге оба соперника были удалены с площадки за драку. Отсутствие Арсеги облегчило нам задачу. К сожалению, Николая уже нет с нами – его насмерть сбила машина… Также нельзя не выделить в этой встрече Лохманчука. Набранное им 51 очко говорит о многом. Саша провел блестящий матч. На его счету – 8 блок-шотов и 11 подборов. Недавно обнаружил на сайте ФИБА-Европа, что рекордом Кубка Корача владеет человек, набравший 44 очка в одном матче. Получается, рекорд Лохманчука –неофициальный. Все потому, что протокол игры ТИИТ – «Сарагоса» потерялся в ФБУ. Как не пытались его найти – безуспешно. Даже когда я обращался в ФБУ с просьбой восстановить справедливость – моя просьба была проигнорирована.

    «Это был один из лучших матчей в моей карьере, говорит Александр Лохманчук. – Больше в одной встрече я не забрасывал никогда. Вспоминаю, как в составе ТИИТа забил 50 очков «Будивельнику». Но тогда мы проиграли и игра почти стерлась из памяти. А вот поединок с «Сарагосой» стоит особняком. Я смазал первые пять дальних бросков, но затем забил десять трехочковых подряд! Это был какой-то кураж. Ребята тоже почувствовали, что это мой день и начали играть на меня».

    0

Залишити відповідь

Авторизація
*
*
Реєстрація
*
*
*
*
Генерація паролю
Цей сайт використовує файли cookie, щоб запропонувати вам кращий досвід перегляду. Переглядаючи цей веб-сайт, ви погоджуєтесь на використання файлів cookie.