Головний тренер збірної України з баскетболу Айнарс Багатскіс в інтерв’ю програмі “Час баскетболу” підбив підсумок контрольних матчів на розповів про підготовку до матчу з Італією та Євробаскету-2022.
Про результат контрольних матчів
Контрольні ігри не завжди граються на перемогу. У нас вся команда провела разом лише одне тренування, а загалом ми провели 7 тренувань, тому команда не може показати той баскетбол, який міг би.
А коли в команді з’являються два екстра-гравці, потрібно їх влити в команду, щоб було хоча б мінімальне розуміння між собою.
Тому в контрольних іграх десь на шкоду результату тобі доводиться грати у свій баскетбол, грати у свій захист, награвати зв’язки гравців. Так, ми не грали на перемогу, але й програвати нам ніхто наказу не давав. Ми грали більше від себе, аніж дивилися на суперників.
Ми провели добрі чотири ігри, але всі вони були різними для нас. Проти Туреччини ми були надто м’якими, десь неготовими до тиску суперника у деяких моментах. І хоча Туреччина нічого такого не показала, але вони потрапили понад 50% триочкових. Проти поляків ми провели одні з найкращих 18 хвилин у першій половині та гарні хвилини у другій половині. Виграли, а це далеко не найслабший суперник.
Потім ми добре зіграли зі Словенією, хоча ми пропустили багато можливостей виграти. І те саме з фінами. Ми граємо добре, здобуваємо перевагу, граємо в якісний баскетбол, але ми не маємо стабільності. Є божевільні відрізки за якістю, де все працює, але за кілька хвилин ті самі гравці роблять все навпаки. У нас зараз чергуються добрі відрізки із провалами, середнього немає.
Про Олексія Леня
Коли він бере м’яч у руки, рухається, ти розумієш, чому він так довго грає у НБА. Я вже казав, що не розумію, чому Алекс так мало грає у НБА, чи грає стільки, скільки грає, але це рішення тренера.
Не було запитань, що міг би не приїхати до збірної. На жаль, вийшло, що він приїхав трохи згодом, але зараз ми намагаємося влити його одразу, з корабля на бал.
Він приїхав до Туреччини і одразу був готовий грати проти поляків, але це було моє рішення, щоб він пропустив гру. Далі від гріха, якщо людина довго не грала, тіло до контактів ще не звикло.
Проти словенців він відрізками показав божевільний за якістю та розумінню баскетбол. Проти фінів не можу сказати, що у нього вийшло, але ми очікували, що так буде. Ми можемо будь-кого обдурити, навіть себе, але фізіологію обдурити ми не можемо. І треба просто небагато часу.
Зараз ми матимемо три якісні, агресивні тренування і в середу – вперед. З Алексом все гаразд буде
Про найближчі матчі
Усі офіційні ігри ми граємо лише на перемогу. Ми не акцентуємо увагу на Євробаскеті – важливий кожен найближчий матч. Виконавча якість гравців збірної Італії – без коментарів. Вони таким складом із нинішніми лідерами обіграли Сербію у відборі на Олімпіаду.
З Італією важлива дисципліна. Все, що ми їм дамо, вони візьмуть. Я вважаю, що в кожній грі в тебе є можливість і шанс, але потрібно мати терпіння їх використовувати. Вони всі гравці НБА або Євроліги, вони вміють грати в баскетбол і важливо не дати їм відчути гру. Інакше ми матимемо великі проблеми.
Про вибір 12 гравців в заявку на Євробаскет
У нас є питання щодо деяких позицій. Іспанці, наприклад, завжди оголошують 12 гравців – і все. Я з таким не згоден. Я вважаю, що завжди має бути умовна конкуренція для всіх.
І ті баскетболісти, які грають менше часу, або не грають взагалі, отримують класну нагоду готуватися з найкращими гравцями, показати себе, зростати в конкуренції.
14 гравців буде з нами до останнього дня перед від’їздом на чемпіонат Європи. Можна говорити банальними фразами, що нікому місце не гарантоване, це спорт, має бути конкуренція.
Частково так і є. У збірній мають бути найкращі, щоб ні до кого не було питань – чому той чи інший гравець перебуває у збірній.
У молодіжних збірних може бути інакше, там є гравці, які викликаються на перспективу, на розсуд тренера. Але в основній збірній має бути 12 гравців, які ні в кого не викликають запитань.
До мене до збірної Латвії після чемпіонату U-20 приїжджали гравці, які тоді грали за молодіжку, а зараз стали лідерами збірної. Наприклад, зараз ми запрошували Максима Шульгу до збірної, вже домовились, але його тренер у коледжі наклав вето.
Ми повинні йти на зустріч та розуміти важливість довгострокових відносин. Це співробітництво між гравцями та клубами, так і має бути.